Botoks

Popularną metodą zmniejszenia głębokości zmarszczek mimicznych jest zastosowanie botoksu. Botoks wytwarzany jest z toksyny botulinowej produkowanej przez bakterie beztlenowe Clostridium. Substancja ta blokuje połączenia nerwowe w mięśniach. Uzyskana w ten sposób relaksacja mięśnia widocznie spłyca nawet bardzo głębokie zmarszczki. Botoks stosowany jest głównie w celu redukcji zmarszczek na twarzy – między brwiami, na czole, wokół oczu i ust. W tych miejscach zmarszczki pojawiają się już u młodych osób, na skutek napinania mięśni mimicznych twarzy.

Oprócz redukcji zmarszczek botoks stosowany jest także w leczeniu nadpotliwości. Toksyna botulinowa hamuje czynność gruczołów potowych.

Botoks wprowadzany jest podskórnie za pomocą igły i strzykawki. Zabieg trwa zaledwie 15 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Ilość preparatu uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta – zależnie od głębokości zmarszczek, ich ilości lub wielkości okolicy objętej problemem nadpotliwości.

W przypadku leczenia nadpotliwości zabieg wstrzykiwania botoksu standardowo wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, natomiast jeśli chodzi o zabiegi usuwające zmarszczki zwykle znieczulenie nie jest konieczne. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy.