Botox

BOTOX – inaczej toksyna botulinowa, to substancja wytwarzana przez beztlenowe szczepy bakterii z rodzaju Clostridium. Botox blokuje połączenie nerwów z tkanką mięśniową powodując paraliż mięśnia. Ta właściwość botuliny znalazła wykorzystanie w medycynie estetycznej. Botox używany jest w celu zmniejszenia głębokości zmarszczek mimicznych. W zależności od pierwotnej głębokości zmarszczki dobierana jest indywidualnie dla pacjenta właściwa dawka botoksu. Substancja działa miejscowo rozluźniając i wygładzając zmarszczki.

Obecnie botoks staje się coraz bardziej popularny także wśród mężczyzn, którzy chcąc odzyskać młodszy i “świeży” wygląd decydują się na wypełnienie botoksem zmarszczek w okolicy czoła i między brwiami.

Botoks stosowany jest głównie w celu redukcji zmarszczek mimicznych twarzy (m.in. zmarszczek między brwiami – tzw. “lwich zmarszczek”, zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek wokół oczu – “kurzych łapek”, a także zmarszczek wokół ust, w okolicach powieki dolnej, brody). Zmarszczki te pojawiają się wcześnie, już u osób młodych, co jest związane z mimiką twarzy. Z czasem drobne zmarszczki mimiczne pogłębiają się i utrwalają, co wpływa znacząco na estetykę twarzy.

Michał Adamczyk_8728

 

Jak przebiega zabieg?

Botox wprowadzany jest w miejsce powstania zmarszczki za pomocą strzykawki z cienką igłą. Zwykle botox wstrzykuje się w kilka miejsc w bardzo małych ilościach, dobranych indywidualnie zależnie od głębokości zmarszczek pacjenta. Minimalne dawki są całkowicie bezpieczne. Cały zabieg trwa około 15 minut. Zwykle znieczulenie nie jest konieczne, można jednak je podać na życzenie pacjenta.

Już po 7-10 dniach od zabiegu widoczne są pierwsze efekty. Rezultaty utrzymują się natomiast przez około 3-6 miesięcy, zależnie od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Po zabiegu twarz zyskuje łagodniejszy wygląd przy zachowaniu ogólnej mimiki. Zabieg można powtarzać co około 6-8 miesięcy.

Po zabiegu

  • nie należy masować okolic, w które wstrzyknięta została botulina
  • przez 4 godziny po zabiegu nie należy pochylać głowy do przodu ani przebywać w pozycji leżącej
  • należy unikać wysiłku fizycznego